Tanımı; “beklenmedik ve yıkıcı olarak algılanan bir olaydan, 1 -3 ay içinde ortaya çıkan duygusal ve davranışsal değişikler ve bu değişikliklerin yaşamdaki işlevselliği olumsuz etkilemesiyle oluşan bozukluk”tur. Aslında stres karşı verilen tepkilerde, normal ile ağır hastalık (ağır depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, komplike yas reaksiyonu) denilebilecek geniş yelpazede, normalden sonra depresyondan önce gelen bozukluk da denilebilir.

Yapılan çalışmalar kanser hastalığında en sık görülen ruhsal rahatsızlık olduğunu ortaya koymuştur.

Kanser tanısı konulmasından sonraki süreçte yas kademeleriyle de içi içe yaşanıyor oluşu tanı koymayı güçleştirmektedir. Belirtiler çoğunlukla,  çabuk duygulanma,  kaygı, üzüntü ya da huzursuzluk halinin aşırı yaşantılanması,  ölüm korkusu ve bununla ilişkili yalnız kalmak istememe olabilir. Benzer şekilde hem kanserde hem de depresyonda gözlenen ancak bir hastalığa özel olmayan, uyku bozukluğu, iştah değişiklikleri, halsizlik, dikkat bozukluğu gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Yukarıda sayılanlara benzer şikayetleri olan kanser hastalarımız psikiyatrik destek alması, uyum bozukluğunun ya da ayırd edilmesi oldukça zor olan depresyonun, erken yakalanmasını ve daha ağır bozukluklara dönüşmeden giderilmesini sağlayabilir.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. Psycho-oncology Textbook, Second Edition


Bu sitedeki bilgiler okuyucuyu bilgilendirmek amacıyla yazılmış olup tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Yazarın izni olmadan ya da kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •