Kanser hastalığı değişik organlarda hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan, nedenleri, klinik görünümleri,  tedavileri yaklaşımları ve süreçleri birbirinden farklı olan, yaygın görülen ve hayatı tehdit eden önemli bir hastalıktır.

Kanser hastalığına yaklaşımı 2 temel kola ayırabiliriz.

İlki korunma ve önlenmesi, ikincisi ise tanı konulduğu andan itibaren hastalık sürecinin, biyolojik, psikolojik, sosyal yönleriyle  bütüncül bir şekilde yönetilmesidir.

Kanser hastalığından korunabilmek için en öncelikli ve önemli yollardan bir tanesi bilgilenmektir.

Kanser nedir, nedenleri nelerdir, korunmak için neler yapılmalıdır, hangi taramalar ne zaman yapılmalıdır gibi çok temel konurda bilgi sahibi olunması kanserden korunmada oldukça önemlidir.

Benzer şekilde kanser hastaları ve yakınları için de bilgilenme, hem nasıl bir hastalıkla mücadele ettiklerini bilmelerini ve anlayabilmelerini, bu yolcuklukta kendilerini nelerin bekleyebileceğini öngörebilmelerini, zorluklarla baş etmede neler yapabileceklerini planlayabilmeleri açısından çok önemlidir.

Bu bölümde kanser hastalığını kısaca tanıtmaya, anlatmaya çalışarak, ilerleyen bölümlerde ele alınacak ruhsal değişikliklerin kolaylıkla anlaşılabilmesi için basit ve temel bilgiler edinmeniz amaçlanmıştır.

Kanser Nedir?

-Tanımı, yaygınlığı, nedenleri, belirtileri, tarama yöntemleri, tedavi çeşitleriyle ilgili temel bilgiler…

Kanser Hastalığında Davranışsal ve Psikolojik Risk Faktörleri Nelerdir?

-Tütün ve Kanser

-Diyet ve Kanser

-Egzersiz ve Kanser

-Stres ve Kanser

-Sosyal Çevre ve Kanser


 

Bu sitedeki bilgiler okuyucuyu bilgilendirmek amacıyla yazılmış olup tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Yazarın izni olmadan ya da kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •