Dr. Güneş BERK
Dr. Güneş BERKRuh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Doğum Yeri: Kırklareli

Doğum tarihi: 1981

Eğitim:

1999 – 2005 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Lisans Eğitimi

2005 – 2010 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı İhtisas

2010 – 2013 Arhavi Devlet Hastanesi; Devlet Hizmet Yükümlülüğü

2013 – … Memorial Antalya Hastanesi

Dili: ingilizce

İletişim: Memorail Antalya Hastanesi Tlf: 0242 314 6666

Memorial Lara Poliklinik Tlf: 0242 314 6666-3000

Katıldığı Program ve Kurslar

1- Kognitif Davranışçı Terapiler Derneği 200 Saatlik Teorik ve Uygulamalı Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi

2- Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Aile Danışmanlığı Kursu

3- Sağlık Bakanlığı onaylı Sigara Bırakma Polikliniği Yürütebilme Eğitimi; SRNT-e “Methodology of Clinical Research in Smoking and Setting up and Running Specialist Smoking Cessation Service”

4- Dirençli depresyonda farmakoloji ile combine CBT uygulamaları kursu

5- Kadınlar, yaşam dönemlerinde depresyon ve tedaviye ulaşma yolları

6- Alkol madde kullanım bozukluklarında tıbbi tedavi kursu

Üye Olduğu Dernekler

1-Türk Tabipler Birliği

2-Türkiye Psikiyatri Derneği

3-Kognitif Davranışçı Terapiler Derneği

4-Bireysel ve Evlilik Terapileri Derneği

5-Aile Danışmanları Derneği

Ruhsal hastalıklar, çağlardan beri, korkulan, damgalanan, ötelenen, ötekileştirilen hastalıklar olmuşlardır. Günümüzde ruhsal hastalıklara bakış değişmeye  ve ruhsal sıkıntı yaşamak ve destek arayışına girmek olağan kabul edilmeye başlanmıştır. Ancak halen geniş toplumsal algımız, ruhsal hastalıkları, kişinin eksikliğinin, kendi kendine yetememesinin, sorunlarla baş etmesindeki başarısızlığın bir sonucu olarak görmektedir. Sırf bu sebeple ruhsal acılar çeken kişiler sıkıntılarını saklamaya çalışmakta, destek almaktan çekinmektedirler.

Milyonlarca insan ruhsal sıkıntılardan muzdaripken, hem hastalar hem de hasta yakınları kadim bir yalnızlık içinde yaşamaktadır. Tam da bu noktada ruh sağlığı çalışanlarına ciddi görevler düştüğünü düşünmekteyim. Doğru ve güncel bilgiler insanlara ulaştırıldıkça, bilinmeyen, korkulan, ötekileştirilen bu hastalıkların daha anlaşılır, korkulmayan, kabul gören hastalıklar olacağı inancındayım. Zaten ruhsal acılar yaşamak, bu acılara dayanabilmek başlı başına güç iken, bir de anlaşılamamak, yalnızlaşmak, ötekileştirilmek hasta ve hasta yakınlarımızı çaresiz bırakmaktadır.

Sitemi, tam da yukarıda belirttiğim sebeplerin motivasyonuyla hazırladım.  Bu sitenin, PSİKİYATRİK BOZUKLUKLAR adlı bölümüyle toplumda sık görülen ruhsal bozuklukların belirtilerine, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik ayrıntılı ve güncel bilgilere ulaşılmasını amaçladım.

Diğer bir bölümde ise, özellikle çağımızın sık görülen ve öğrenildiği anda, çaresizlik, endişe, hayal kırıklığı, öfke, umutsuzluk, ölüm korkusu gibi birçok karmaşık duygunun yaşanmasına sebep olan, KANSER hastalığının, hasta ve hasta yakınlarında hatta kanser tedavisiyle uğraşan sağlık çalışanlarında ne gibi ruhsal değişikliklere,  bozukluklara sebep olabileceğiyle ilgili özel ve ayrıntılı bir bölüm hazırladım. PSİKOSOSYAL ONKOLOJİ adlı bölümde, kanser hastalığının ne olduğundan, tanı konulma evresi, tedavi süreci, son dönem gibi farklı aşamalarda kişilerin yaşadıkları süreçlere, hasta ve hasta yakını gözünden ayrı ayrı değinmeye, bu zorlu süreci yaşayan kişilere güncel, güvenilir ve pratik  bilgiler ile fayda sağlamayı amaçladım.

 Son olarak ruh sağlığı alanındaki güncel bilimsel bilgileri ve haberleri paylaşabileceğim RUH SAĞLIĞI GÜNCELİ bölümünü hazırladım.

Sitemi keyif alarak ve faydalanarak kullanacağınızı umut ediyorum.

TEKRAR HOŞGELDİNİZ

Dr. Güneş BERK

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

  •  
  •  
  •  
  •  
  •